pedagojiokulu@gmail.com

Makaleler

Adem Güneş'in Kaleminden

İç sesiniz susmadıkça

Aslında her yetişkinin çocuksu bir yanı vardır içinde. Kimi zaman sebep yokken delice dans ettiren… Kimi zaman kalbe bir ok saplanmışçasına için için ağlatan…Böylesi anlar insanın ruhen ferahladığı, fabrika ayarlarına geri döndüğü,..

DAHA FAZLA OKU

Taklit, özenti ve mizaç tetiklenmesi

Yetişkinler, 3 tür çocuk davranışını birbirine karıştırıyor:Taklit, özenti ve fıtrat tetiklenmesi.Taklit, okul öncesi çağda başlayan, kişilik gelişiminin en önemli parçasıdır. Çocuk, akran davranışlarını taklit ederek ‘duygusal gelişimini’ ..

DAHA FAZLA OKU

Öğretmenin görevi topluma iyi vatandaş yetiştirmek değildir

Meslekler ikiye ayrılır...‘Makina Metaforu’ ile çalışanlar... ‘Hermeneutik’ ile çalışanlar...Makina metaforu ile çalışan mesleklerde toplumsal duyarlılık, bireysel duyarlılıktan önceliklidir. Bir başka deyişle, yapılan meslek, toplumun huzur ve g&uum..

DAHA FAZLA OKU

İnanç eğitiminde sebep-müsebbip ilişkisi

Yıllar önceydi. Yurt dışında tanıştığım bir hanımefendi, içindeki huzursuzluktan bahsederken “Çocukken Allah’a çok kızgındım… Zor toparladım kendimi.” demişti.Nedenini sorduğumda şunları söylemişti: “7 yaşımdayken babam vefat etti. &Ccedi..

DAHA FAZLA OKU

Bir hatıra; Çikolatam

Çocukluğumda çikolatayı çok severdim. Bayramda çikolatalı şeker alınmasını isterdim hep evimize...Misafirliğe gittiğimizde uzatılan şekerliğin içinde çikolata arardı hep gözlerim.Bir bayram gezmesinde rahmetli dayımlara gittik. Ev çok kalabalıktı..

DAHA FAZLA OKU

İnanç eğitiminin temel prensipleri

Pedagojinin en karmaşık iki konusu vardır, biri “Mahremiyet Eğitimi”, diğeri de “İnanç Eğitimi”…Karmaşık olmasına rağmen yazmaya çalışacağım…Fransız Devrimi ve aydınlanma hareketinin öncüsü Voltaire’in, “Ya yıldızların he..

DAHA FAZLA OKU

Çocuk, ebeveyninin inancını ne zaman terk eder?

19 yaşında bir gencin babası ağlamaklı hâlde derdini paylaştı benimle: “Nerede yanlış yaptım bilemedim... Küçükken çok iyi idi, bir dediğimi iki etmezdi. ‘Baba baba’ diye peşimden ayrılmazdı. Evde benimle beraber namaz kılar, benimle beraber camiye git..

DAHA FAZLA OKU

Bir hatıra; Bisikletim

Benim bisikletim yoktu çocukken.En sevdiğim şeylerden biri arkadaşlarımın bisikletlerine dokunmaktı. Bisiklet demirinin, parmaklarıma o soğuk ve yumuşak dokunuşu bilmem kaç gece rüyalarıma girmişti. Uyandığımda, sanki bisikletim varmış gibi heyecanla gözlerimi açtığım ..

DAHA FAZLA OKU

Çocuğunuz ile iletişimde hangi seviyedesiniz?

Ebeveynin çocuğa erişebileceği yegâne araç “söz”dür… Çocuğa söylenilen söz, onun duygu dünyasını şekillendiren en güçlü etkendir.Bir kişiye çocukluk yıllarında nasıl hitap edildi ise yetişkin olduğunda ken..

DAHA FAZLA OKU

Çocuğumda takıntı var

7 yaşında bir kız çocuğunu getirdi annesi yanıma. “3 yıldır kök söktürdü kızım bize.” diye başladı anlatmaya:“Kızımda temizlik takıntısı var. Biraz sonra gelir yanınıza görürsünüz. Ellerini yıkaya yıkaya derisi tahriş oldu. Bir yere do..

DAHA FAZLA OKU


Oturum Aç

Hesabın yok mu? Kayıt Ol

Şifrenizi yeni bir tercih edilene sıfırlamanızı sağlayan bir bağlantı içeren bir e-posta alacaksınız.