pedagojiokulu@gmail.com

Makaleler

Adem Güneş'in Kaleminden

Yetişkinlerin yüreklerindeki zehirli hançerler

Kişinin ne olduğundan daha çok, kendini nasıl hissettiği önemlidir.Bir kuşun kuş olmasından daha çok, kendini kuş gibi hissetmesidir önemli olan. Kendini kuş gibi hissetmeyen kuşlar uçamaz.Nice çocuklar var ki aklı ile farklı, fikri ile farklı, çocuksu se..

DAHA FAZLA OKU

Aceleniz ne?

Katıldığım bir seminer sonrasında, yaşlıca bir amca yanıma geldi.“68 yaşında öğretmen emeklisiyim. En küçük oğlum 45 yaşında. Beni buraya davet ettiğinde, ona ‘Ben yaşlı başlı bir adamım, çocuk eğitimi ile bundan sonra ne eşim olur. Bırak evde kalayım.’..

DAHA FAZLA OKU

Anlamsızlık ve yanlış anlamlandırmalar

Bir davranışın kendisinden daha çok, o davranışa yüklenen anlam önemlidir.Aile içi çatışmaların temelinde “anlamlandırma farklılığını” ilk sıralarda görüyoruz.Örneğin, mutfak çöpünü dışarı çıkartması için o..

DAHA FAZLA OKU

Saygın evlilik, saygılı bir iletişimin sonucudur

Yaşanmış bir olayın unutulmasını istemek anlamsız bir istektir.Zira unutmak iradi değildir.Kişi yaşadığı bir olayı unutmak istedikçe, zihin bu isteği kendine bir müdahale olarak algılar ve direnç gösterir. Daha çok akla gelir.Aynı şey konuşmak için de geç..

DAHA FAZLA OKU

Kadın işi, çocuğu ile değil, insan olduğu için değerlidir

Geçen yıl bir aile, yaşadıkları sorunlar ile baş edememiş, boşanma noktasına gelmişti. Ayrılmadan önceki son bir çare olarak beni hakem seçmişler, yardım istediler.Henüz 3 yıllık evlilerdi. Genç kadın 26, eşi 28 yaşında. Maddi problemleri yok. Adamın güzel ..

DAHA FAZLA OKU

Biz öğütülerek eğitildik çocuklar

Biz, sizler kadar hür düşünemiyoruz çocuklar. Zihnimiz bulanık, duygularımız karmaşık. Karşılaştığımız sorunlara hep benzer çözümler üretiyoruz.Çünkü bizi öğüterek eğittiler çocuklar…Bu ülkede, çocukluğu..

DAHA FAZLA OKU

Öne geçme çabası

Yaşam, bir düz çizgi üzerinde ve ileri doğru hareket hâlinde midir, yoksa bir çember gibi ilerisi olmayan kısır döngüden mi ibarettir?Bireyin bu soruya verdiği cevap, onun yaşam kalitesini belirler.Yaşamı bir düz çizgi gibi görenler, çi..

DAHA FAZLA OKU

Engellenen çocuk hırçın olur

Çocuk, yetişkin değil, “sadece” çocuktur.Çocuktan bir yetişkin olgunluğu beklemek, çocukluk dönemini zarara uğratır. Böylesi bir beklenti onun “çocukluk yaşamına” da haksızlıktır.Çocuk, çocukluk hayatını yaşayabildiği..

DAHA FAZLA OKU

Hiçbir çocuk yalan söylemez

"Önceki yıllarda, radyodaki canlı yayına bağlanan bir baba,-""Hocam, siz çocuklara kızmayın, onları dövmeyin diye anlatıyorsunuz. Tamam, bunlar güzel laflar ama anlattığınız şeyler bizim çocuk için geçerli değil. İnanın, bizimki ancak baskıda..

DAHA FAZLA OKU

Çocuklara düzen alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Anne babaların şikâyetçi oldukları konuların başında, çocuklarına kazandıramadıkları “düzen” alışkanlığı gelir.Kimi ebeveyn, 10 yaşındaki oğlunun elbiselerini katlayıp dolabına yerleştiremediğinden, kimisi 12 yaşındaki kızının yatağını dağınık bırakıp okula ö..

DAHA FAZLA OKU


Oturum Aç

Hesabın yok mu? Kayıt Ol

Şifrenizi yeni bir tercih edilene sıfırlamanızı sağlayan bir bağlantı içeren bir e-posta alacaksınız.