adem-gunes
Arama Yap
İletişim Duyuru
29063

Adem Güneş

Kimdir?
adem-gunes-kimdir

Adem Güneş 1969’da Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra Rotterdam Üniversitesi Pedagoji bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını Sosyoloji bölümünde yaptı. Doktora eğitiminde Sakarya Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde ‘Bağlanma Terapisi’ üzerine çalıştı. Doktora tez savunmasını yapacağı dönemde 15 Temmuz hain darbe girişimi yaşandığı için ertelendi. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Senatosu Fahri Doktora Ünvanı Aldı. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde 450 Saat Aile Danışmanlığı Eğitimi, Amerika’da “Bağlanma Terapisi” eğitimi aldı. WISC-R (WECHLER Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği) GESEL, METROPOLİTAN, PEABODY, AGTE Testleri Uygulama, Yorumlama ve Raporlama eğitimleri aldı.

Adem Güneş, Uluslararası Aile Terapisi Derneği (IFTA-International Family Therapy Association), Amerikan Psikologlar Derneği (APA- American Psychological Association), Oyun Terapisi Derneği (APT- Association for Play Therapy) ve Amerikan Danışmanlar Derneği (ACA- American Counseling Association) üyesidir. Hollanda’da yaşadığı yıllarda Alternatif Eğitim sistemlerini inceledi. Güneş’in Çocuk Eğitimi yaklaşımı, İngiliz Bristol Üniversitesi’nde araştırma konusu oldu. Çeşitli dergilerde çocuk eğitimine dair yazılar kaleme aldı, ulusal radyo kanallarında çocuk eğitimi programları yaptı. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yürütülen Çocuk Erken Tanı Uyarı Sistemi (ÇETUS) projesinde yer aldı. TRT Çocuk ve Türk Telekom’da proje danışmanlığı yaptı.

Türkiye Çocuk Zirvesi tarafından Çocuk Dostu Ödülü, Aile ve Çocuk Programları Medya Etik Ödülü ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Senatosu tarafından Fahri Doktora Ünvanı verildi. Yayınlanmış 22 Türkçe, 2 İngilizce eseri vardır. Çocuk Eğitimi alanında Türkiye’nin en çok satan yazarları arasında yer almaktadır. Pedagojik Danışman ve Aile Danışmanı olan Güneş Parents Türkiye, Mother&Baby, Aktüel Yaşam dergilerinde yazdı. Adem Güneş, “Çocuğa duyarlılığın artmasının bir toplumun psikolojik iyi oluşuna katkı sağlayacağını” vurgulamaktadır. Adem Güneş evli ve dört çocuk babasıdır.

Yayınlanmış Eserleri :
Türkçe
24- Bırak ve Rahatla
23- Cezasız Eğitim
22- Cezasız Eğitim 2
21- Adım Adım Çocuklarda Cinsel Eğitim
20- Ergenlik Döneminde 100 Temel Kural
19- 7-14 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural
18- 0-6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural
17- Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural
16- Çocuk Neyi Neden Yapar 2
15- Çocuk Neyi Neden Yapar
14- Çocuk Deyip Geçmeyin
13- Aile ile Bağlanma / Aidiyet
12- Güvenli Bağlanma
11- Mahremiyet Eğitimi
10- Doğal Ebeveynlik
9- Çocukluk Sırrı
8- Doğru Bilinen Yanlışlar
7- Pozitif İletişim
6- Annelik Sanatı
5- Tatil Sürecinde Çocuk Eğitimi
4- Rahat Bırakın Beni
3- Bilmezsen Korkarsın Tabi
İngilizce
2- The Wonder of Childhood
1- The Education of Privacy for Children